Neden Miles&Smiles’tan Ayrıldım

Not: Bu yazı uçuşlarının %90’ini Amerika kıtasında yapan birisi tarafından yazılmıştır.

Miles&Smiles’ta Elite kategorisine geçmeme az bir zaman kalmışken zararın neresinden dönülürse kardır diyerek Star Allianze uçuşlarında United MileagePlus programına katılmaya karar verdim. Sıfırdan başlamama neden olan faktörler:

  1. United MileagePlus’ta millerinizi kullanarak ödül bilet aldığınız zaman uçuş başına sadece $5.50 veriyorsunuz. THY ise biletin tüm vergi masraflarını ödemenizi istiyor. Vergilerin neredeyse biletin %43 fiyatına denk geldiğini varsayarsak ödül biletin büyük bir kandırmacadan farkı olmadığına inandım.
  2. United Mileage hediye bilet alındığında Miles&Smiles’a göre daha az mil istiyor. Örnek olarak Amerika içi gidiş – dönüş uçak bileti United’da 25.000 miles, Miles&Smiles’ta ise 30.000 miles gerektiriyor.
  3. THY’den THY dışı bir Star Allianze şirketi için ödül bileti almak neredeyse imkansız. Websitesinde işlem yapmak için bir sayfa yok ve bir çok çalışanın konudan haberi yok. Bir uçuş sorgulaması için bilgili birini bulmak için 4 farklı kişiye mail atıp, 2 farklı kişiyi aramanız gerekebilir.
  4. United Mileage’ta milleriniz hesabınızı kapatmadığınız sürece asla yanmıyor. Miles&Smiles’ta ise miller kazanıldıktan sonra 3. yıl takviminde yanıyor.